Sama obecność THC we krwi nie jest przeciwwskazaniem do tego, by zostać honorowym dawcą lub dawczynią, jednak na terapię konopną decydują się najczęściej osoby przewlekle chorujące. W związku z tym nie tyle medyczna marihuana, co powody, dla których jest stosowana zazwyczaj stanowią przeszkodę.
Kwalifikacja honorowych dawców i dawczyń krwi – kto może oddawać krew?
Honorowe oddanie krwi to dobrowolne oddanie krwi w stacji krwiodawstwa. Krew trafia do banku krwi i jest wykorzystywana do leczenia/ratowania życia osób niespokrewnionych z dawcą lub dawczynią i nie wskazanych z imienia i nazwiska przez dawcę.
Drogę krwi po jej oddaniu można poznać oglądając film Wrocławskiego Centrum Krwiodawstwa.
Krew może oddać każda osoba, która:
- ma powyżej 18 i poniżej 65 lat (60 lat, jeśli oddaje krew pierwszy raz),
- waży powyżej 50 kg,
- jest ogólnie zdrowa i czuje się dobrze,
Czynnikami dyskwalifikującymi potencjalnych dawców i dawczynie krwi są:
- przyjmowanie większości leków (wyłączając niektóre, np. antykoncepcję hormonalną i leki na nadciśnienie),
- bycie pod wpływem alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej,
- aktywne przeziębienie lub grypa,
- zakażenie wirusem HIV, HPV, żółtaczką,
- przewlekłe choroby,
- przebyte w ciągu ostatniego roku operacje,
- tatuaż lub piercing wykonany w ciągu ostatniego roku,
- nie oddaje się krwi w trakcie miesiączki,
- w ciągu 6-12 miesięcy od powrotu z niektórych krajów Azji oraz Afryki.
Medyczna marihuana a oddawanie krwi
Oddawanie krwi w trakcie terapii medyczną marihuaną nie zostało jak dotąd opisane przez polskie Centra Krwiodawstwa jako oddzielna kategoria, w związku z tym można jedynie wyciągać ogólne wnioski na podstawie obowiązujących wytycznych.
Samo stosowanie marihuany nie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi, w trakcie badania krwi po jej oddaniu nie wykonuje się rutynowo testów na obecność THC, jego zawartość we krwi nie jest czynnikiem dyskwalifikującym. Ważne, żeby nie zjawiać się w stacji krwiodawstwa pod wpływem marihuany, w takiej sytuacji krew nie zostanie pobrana.
Jednak należy wziąć pod uwagę, że terapię medyczną marihuaną podejmują osoby doświadczające różnych, zwykle przewlekłych dolegliwości. Często obok medycznej marihuany są w trakcie lub bezpośrednio po zakończeniu leczenia innymi substancjami.
W związku z tym istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie tyle medyczna marihuana, co powody, dla których jest stosowana są dyskwalifikacją dla dawcy lub dawczyni krwi.
Podstawą do dyskwalifikacji dawcy krwi w trakcie terapii medyczną marihuaną mogą być:
- zaburzenia psychiczne, np. zaburzenia kompulsywno-obsesyjne, schizofrenia, depresja oraz bycie w trakcie terapii innymi niż marihuana substancjami zaleconymi przez psychiatrę.
- przewlekłe choroby tarczycy <link do Hashimoto> oraz inne choroby związane ze stanami zapalnymi w organizmie, które wymagają leczenia innymi niż marihuana lekami, np. stany zapalne jelit.
- nowotwory i czas bezpośrednio po wyleczeniu/wycięciu nowotworu,
- choroby autoimmunologiczne, np. stwardnienie rozsiane.
Jednak na przykład stosowanie medycznej marihuany w celu złagodzenia objawów menopauzy lub z powodu nadciśnienia, którego objawy już nie występują, nie powinno być przeciwwskazaniem, ale również w takich sytuacjach należy poinformować o tym personel centrum krwiodawstwa i zasięgnąć opinii.
Wytyczne Amerykańskiego Czerwonego Krzyża dla dawców i dawczyń krwi, którzy używają marihuany:
- osoby, które z powodu częstego używania marihuany mają problemy z pamięcią i ogólną orientacją w rzeczywistości nie mogą zostać dawcami krwi,
- FDA (Food and Drug Administration) reguluje zasady oddawania krwi oraz przekazywania dalej krwi dawców i nie wymaga testowania próbek w kierunku obecności THC,
- nie ma jasnych danych co do tego ile czasu po spożyciu osoba używająca marihuany może oddać krew, jednak nie może jej oddawać znajdując się pod wpływem,
- przyjmowanie syntetycznych kannabinoidów jest w większości przypadków kryterium dyskwalifikującym dawcę lub dawczynię ze względu na możliwość zanieczyszczenia osocza nienaturalnymi substancjami zawartymi w produkcie.
FDA i ACK nie robią rozróżnienia na medyczną i rekreacyjną marihuanę. Jako że wiele wytycznych medycznych i proceduralnych dotyczących medycznej marihuany przychodzi do Polski ze Stanów Zjednoczonych, możemy się spodziewać, że w Polsce takie rozróżnienie również nie zostanie wprowadzone. W związku z tym, każdy przypadek osoby w trakcie terapii kannabinoidami konopnymi należy traktować indywidualnie i wyciągać wnioski w oparciu o te kryteria, które jasno sprecyzowane.
Bibliografia
- https://www.rckik.wroclaw.pl/krwiodawstwo-Najczesciej-zadawane-pytania-11-3.html
- https://www.redcrossblood.org/local-homepage/news/article/can-you-donate-blood-if-you-use-cannabis-.html