Waporyzacja jest bez wątpienia jednym z najpopularniejszych sposobów przyjmowania medycznej marihuany. Liczba jej zwolenników na całym świecie z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Co zatem kryje się za jej rosnącą popularnością? W tym artykule znajdziesz nie tylko odpowiedź na to pytanie.- Dowiesz się również, na czym polega cały proces waporyzacji, jak ją przeprowadzać i czego do niej Ci trzeba.
Waporyzacja – co to jest?
Waporyzacja to nic innego jak odparowywanie najcenniejszych składników aktywnych z suszu kwiatostanu konopi przy pomocy specjalnego podgrzewacza- waporyzatora. Dzięki waporyzacji z suszu konopi uwalniane zostają cenne kannabinoidy i terpeny w najczystszej formie, poprzez parę i co najważniejsze, bez zwęglania.
Dzięki metodzie waporyzacji uzyskujemy możliwie najszybszy efekt działania marihuany. Związki aktywne zawarte w inhalowanej parze bezpośrednio z płuc przedostają się do krwiobiegu, przy całkowitym pominięciu układu pokarmowego. Efekty waporyzacji odczuwalne są po upływie 5-10 min od inhalacji, a szacowany czas oddziaływania to od 2 do 4 godzin.
Waporyzatory – wszystko, co musisz wiedzieć
Urządzenie do odparowywania marihuany powszechnie zwane waporyzatorem jesat stosunkowo młode na rynku konopnym. Prekursorem współczesnych waporyzatorów był pistolet na gorące powietrze służący do usuwania farby, zaadaptowany przez Amerykanina mieszkającego w Holandii- Eagle Billa. Jego opatentowanie sięga początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku i w zaskakująco szybkim tempie rozpoczyna istną konopną e-rewolucję!
Waporyzatory – jak działają?
Waporyzatory mają swoje główne zadanie: podgrzać susz konopny do odpowiedniej ściśle kontrolowanej temperatury, w której dochodzi do odparowywania substancji czynnych, bez szkodliwych substancji smolistych.
Inhalacja parą uzyskaną w procesie waporyzacji jest rekomendowana przez specjalistów, albowiem uchodzi za najzdrowszy sposób przyswajania składników z konopi medycznych.
Rodzaje waporyzatorów
Waporyzatory medyczne tym się różnią od wszystkich pozostałych, że posiadają niezbędny atest, który daje gwarancję bezpieczeństwa użytkowania.
Spośród szerokiej gamy dostępnych na polskim rynku waporyzatorów , jedynie dwa urządzenia posiadają rejestrację wyrobów medycznych. Oto one.
- MIGHTY MAGIC VAPORISATOR
To niedużych rozmiarów waporyzator przenośny, z którego w łatwy i prosty sposób można korzystać, gdziekolwiek tylko będziemy. Wyposażony w dwa akumulatory, co sprawia, że możemy się cieszyć długą żywotnością urządzenia. Generuje parę najwyższej jakości z najmniejszą stratą cennych składników aktywnych. Świetny jakościowo sprzęt, który sprawdzi się na lata.
- VOLCANO MEDIC TISCHVAPORISATOR
Stacjonarny model waporyzatora przeznaczony do suszu kwiatostanów konopi indyjskich i innych substancji na bazie kannabinoidów. Swoją budową przypomina wulkan. Zaprojektowany tak, że podgrzana para zbiera się w specjalnej torebce, która po odłączeniu od urządzenia, jest gotowa do inhalacji. Urządzenie posiada wyświetlacz LCD, na którym można łatwo i szybko kontrolować niezbędne parametry.
Waporyzator – cena
Cena jaką przyjdzie nam zapłacić za waporyzator, waha się w zależności od modelu, na który się zdecydujemy. Warto tę sprawę solidnie przemyśleć, bo może się zdarzyć tak, że zakupiony sprzęt w okazyjnej cenie nie spełni naszych wymogów. Nie ma też co liczyć na refundację waporyzatora. Jeśli rozpatrujemy zakup sprzętu medycznego, to koszt, jaki poniesiemy, średnio waha się w przedziale od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.
Waporyzacja marihuany
Jeśli już nabędziemy sprzęt do waporyzacji, należy pamiętać, by dokładnie zapoznać się z jego instrukcją obsługi. W procesie waporyzacji nie ma nic skomplikowanego! Jest to prosta metoda, niezwykle intuicyjna, którą można opisać w kilku krokach.
- Umieszczamy odważony i rozdrobniony susz w komorze grzewczej.
- Ustawiamy na urządzeniu odpowiednią temperaturę.
- Przyciskamy specjalny przycisk do podgrzania.
- Wdychamy parę.
- Przytrzymujemy ją w płucach.
- Robimy wydech.
Bez wątpienia poradzi sobie z tym każdy, bez względu na wiek jak i wprawę w inhalacji.
Jest jednak kilka wskazówek o których warto pamiętać.
- Zawsze ściśle trzymaj się zaleceń lekarza.
- Posługuj się wagą, byś miał pewność, że odmierzone dawki są precyzyjne.
- Odpowiednio rozdrobnij susz.
- Kruszenie powoduje zwiększenie powierzchni, która jest podgrzewana, co pozwala wykorzystać produkt w sposób bardziej efektywny. Do waporyzacji najlepiej sprawdza się średni poziom rozdrobnienia.
Kwiatostany konopi możemy pokruszyć palcami, rozrywając je na drobne kawałeczki, ciąć nożyczkami, albo posłużyć się specjalnie zbudowanym młynkiem do mielenia ziół, co jest metodą zdecydowanie najszybszą.
- Kontroluj barwę suszu.
Jedna aplikacja suszu może być podgrzewana kilkukrotnie. Należy bacznie kontrolować jego barwę. Jeśli zmieni kolor na ciemnobrązowy lub czarny, trzeba go wyrzucić.
- Na początku waporyzacji zaleca się ustawienie możliwie najniższej temperatury grzania, by w trakcie stosowania móc stopniowo ją zwiększać.
Dzięki temu sprawnie odnajdziemy najbardziej przez nas preferowaną temperaturę. Wdychając parę, staramy się przytrzymać ją w płucach przez około 5 sekund, po czym robimy wydech. Średnio efekty są odczuwalne po upływie od 2 do 4 minut od inhalacji.
- Kiedy stosujemy waporyzację po raz pierwszy, zaleca się odczekać z oceną efektów do 10 min i jeśli zachodzi potrzeba, czynność powtórzyć.
- Jeśli odczuwasz podrażnienie w gardle albo wydychanej parze towarzyszą napady kaszlu to zapewne znak, że trzeba obniżyć temperaturę w waporyzatorze.
Zbyt wysoka generuje intensywną parę. Świetnym pomysłem może być też patent z ochłodzeniem wyprodukowanej pary polegający na przedłużeniu ustnika lub filtrowanie pary przez wodę i lód.
Czy waporyzacja marihuany jest lepsza od palenia?
Jeśliby spojrzeć pod kątem bilansu zalet i wad płynących z obu metod, to waporyzacja nie ma sobie równych. Zatem w czym tkwi różnica między waporyzacją a paleniem?
- Waporyzacja uwalnia z konopi indyjskich same najcenniejsze, pożądane z punktu widzenia terapeutycznego składniki aktywne, w tym THC i CBD.
- Odbywa się bez procesu spalania, czyli bez wydzielania szkodliwego dymu.
- Wygenerowana para ma niższą temperaturę.
- Jest bezpieczna dla zdrowia dróg oddechowych.
Waporyzacja marihuany jest podgrzaniem jej do ściśle określonej temperatury w przedziale 120-220 stopni Celsjusza, w której to dochodzi do wrzenia składników aktywnych uwalnianych z suszu konopi w postaci aromatycznej pary. Płomień zapalniczki ma około 2000 stopni Celsjusza i w kontakcie z suszem doprowadza go do natychmiastowego spalania. Ten proces niesie za sobą utratę blisko 50% składników aktywnych. Co więcej, wytwarzany jest gorący, drażniący dym, który zawiera silnie toksyczne związki rakotwórcze i substancje smoliste powodujące groźne choroby płuc.
Urządzenie do palenia marihuany- czy warto je kupić?
Zakup waporyzatora umożliwi nam czerpanie prozdrowotnych korzyści płynących z tej metody przyswajania konopi medycznych.
Dodatkowo, dzięki waporyzacji zużycie suszu kwiatostanów konopi indyjskich zachodzi znacznie wolniej niż w przypadku palenia, co w szybkim tempie generuje nam oszczędności.
Zatem jeżeli zależy nam na dobrej kondycji naszych dróg oddechowych, nie powinniśmy się wahać ani chwili dłużej.
Reasumując, nie ma się co dziwić, że skala popularności zastosowania waporyzacji na świecie stale wzrasta. Dzieje się tak niewątpliwie z powodu szeregu zalet kryjących się za tą metodą. Waporyzowanie jest techniką bezpieczną, prostą i wydajną. Pozwala na szybkie dostarczenie składników marihuany do organizmu. Dzięki temu równie szybki jest efekt ich działania, w tym efekt przeciwbólowy, który często jest jednym z najbardziej pożądanych przez rzesze użytkowników preparatów medycznych.
Piśmiennictwo:
- Deutsches Institut für Medizinalcannabis forschung und bildung. Welcome Book, kompleksowy przewodnik po medycznym wykorzystaniu marihuany, s. 23-33.
- Deutsches Institut für Medizinalcannabis, drugie wydanie, październik 2020 r, s. 35.
- Backes, M.(2014). Marihuana i Medycyna. Praktyczny przewodnik po świecie medycznej marihuany, część 2, s.87, 96-100.
- Wolf, L., Wolf, M. (2019). Medyczna marihuana. Praktyczne zastosowanie, s.57-58.